چرا پابجی در رده‌بندی‌های بازی‌های کامپیوتری، ریت T یا مناسب برای نوجوانان را گرفت؟

این روزها بیشتر ما بازی‎‌های کامپیوتری را آنلاین دانلود می‌کنیم یا می‌خریم، اما تا همین چند سال پیش وقتی که دی‌وی‌دی حسابی روی بورس بود، بازی‌های کامپیوتری یا ویدیویی جعبه‌ها و بسته‌بندی‌های بزرگ داشتند. معمولا پشت این بسته‌بندی‌ها اطلاعات کامل بازی نوشته شده بود. نیازمندی‌های حافظه و رم و سیستم و… و البته یکی از مهم‌ترینِ این بخش‌ها: رده‌بندی‌. قسمتی که هم برای کسانی که مخاطب بازی هستند و هم برای سازندگانش اهمیت خیلی زیادی از نظر قانونی دارد. هیئت رده‌بندی نرم‌افزارهای سرگرمی یا ESRB پنج رده‌بندی مختلف برای بازی‌های کامپیوتری در نظر گرفته که اخیرا پابجی در رده‌بندی  T  یا مناسب برای نوجوانان قرار گرفته و صد البته، اعتراض خیلی از مخاطبان را در پی داشته. این رده‌بندی‌ها عبارت‌اند از:

E یا Everyone: این بازی‌ها معمولا برای تمام سنین مناسب هستند. کارتنی هستند و فانتزی در خودشان دارند و اگر در آن‌ها خشونت یا استفاده از کلمات رکیک وجود داشته باشد، خیلی ملایم است.

E + 10: این بازی‌ها برای کودکان ده ساله به بالا مناسب هستند و ممکن است خشونتشان کمی بیشتر باشد یا حتی صحنه‌های نامناسب البته در حد خیلی خیلی کم داشته باشند.

Teen: این بازی‌ها برای نوجوانان یعنی سیزده ساله‌ها به بالا مناسب هستند و ممکن است کمی شوخی‌های سخیف، خشونت، نمایش خون، قمار یا فحاشی در خودشان داشته باشند.

M: محتوای این بازی‌ها معمولا برای بزرگسالان مناسب است چون تمام این موارد را دارد.

 

قرار گرفتن پابجی در رده‌بندی T، انتقاد و حتی اعتراض بعضی از کاربران را در پی داشته است. همان طور که می‌دانید در پابجی هدف کشتن تمام دشمنان و رقبا و زنده ماندن است که این دو را می‌توانید با خرید پول پابجی یا جمع کردن امتیاز انجام بدهید، برای همین خیلی‌ها اعتقاد دارند خشونت این بازی برای نوجوانان خیلی زیاد است )البته از نظر قانونی محتوای بازی دقیقا در تعریف T قرار می‏گیرد). بعضی از مخالفان می‌گویند که تمام بازی‌هایی که سلاح در محتوایشان حضور دارد باید به رده‌بندی بزرگسال بروند اما در مقابل آن‌ها هم گروهی هستند که می‌گویند نوجوانان امروزی به چنین محتوایی در سطح اینترنت دسترسی دارند و برایشان سنگین نیست. شما چه فکر می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *