پابجی، بازی‌ای که احتمالا از تصور شما خیلی خطرناک‌تر است

حتما شما هم این روزها اخبار زیادی در مورد اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری می‌خوانید. سه سال پیش دو برادر هندی چنان به کنسول بازی‌شان وابسته شدند که غذا خوردن را به کل فراموش کردند و زندگی عادی‌شان را از یاد بردند و در نهایت کارشان به مجموعه توانبخشی کشید. سه سال برای دنیای بازی‌های اکشن زمان کمی نیست اما بعضی‌ها اعتقاد دارند که در حوزه تکنولوژی، همه چیز بهتر که نشده هیچ، بدتر هم شده. این روزها در هند میلیون‌ها نوجوان مشغول بازی‌های اکشن هستند.

بازی پابجی که اتفاقا در رده‌بندی بازی‌های دیجیتال در دسته T و مناسب نوجوانان قرار گرفته، یکی از همین بازی‌هاست که نوجوانان هندی ساعت‌ها برایش وقت می‌گذارند. همین چند ماه پیش بود که یک دانش‌آموز شانزده ساله هندی به نام فرغان قریشی در شهر مدیا آن قدر بازی کرد که وقتی در یک بازی چندنفره موبایلی باخت، دچار حمله قلبی شد و جانش را از دست داد. خیلی وحشتناک است نه؟ اما اعتیاد به بازی یک معضل واقعی قرن بیست و یکم است.

حالا دولت هند تصمیم گرفته که بازی‌های کامپیوتری اعتیادآور (متاسفانه از جمله پابجی)را ممنوع یا محدود کند تا جان نوجوانان دیگر در خطر قرار نگیرد. دکتر آشوک جی، متخصص قلب و پزشکی که وقت رسیدن فرغان به بیمارستان بالای سرش بود گفته “او یک پسر جوان و سالم با قلبی سلامت بود. شنا می‌کرد و سابقه مشکل قلبی نداشت. حمله اضطراب، خشم و هورمون‌های مختلف او را در موقعیتی غیرقابل بازگشت قرار داد.” دولت هند با کمک انجمن مرکزی بازی‌های کامپیوتری در تلاش برای وضع قوانینی است که از اتفاقات مشابه جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *